Dieta odchudzająca w chorobie Hashimoto – zyskasz nie tylko szczupłą sylwetkę!

Dieta odchudzająca w chorobie Hashimoto – zyskasz nie tylko szczupłą sylwetkę!

Około 3% Polaków choruje na Hashimoto, nie każdy z nich ma tego świadomość. Znacznie bardziej narażone są kobiety – ale taka prawidłowość jest charakterystyczna dla wszystkich chorób autoimmunologicznych.

Zdiagnozowanie choroby Hashimoto nie jest trudne, a pierwszym niepokojącym objawem jest zazwyczaj wzrost masy ciała. Osoby, które zaczynają tyć (często pomimo braku zmian w sposobie odżywiania) i nie mogą schudnąć, trafiają do endokrynologa lub dietetyka – i wtedy rozpoznana zostaje choroba Hashimoto. A pacjent wychodzi z gabinetu lekarza z plikiem recept i zaleceniami dotyczącymi diety. Jak bardzo ważna jest dieta w chorobie Hashimoto? Czy ma na celu jedynie redukcję masy ciała?

Dieta w Hashimoto – jadłospis dla zdrowia

Osoby dotknięte chorobą Hashimoto powinny prowadzić zdrowy styl życia. Unikanie stresu i używek, odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna oraz właściwie zbilansowana dieta zapewniają złagodzenie objawów choroby i ograniczenie jej nawrotów. Czy można wyleczyć Hashimoto? Nie jest to możliwe, gdyż – jak w przypadku każdej choroby autoimmunologicznej – u podłoża choroby leżą predyspozycje genetyczne oraz nadmierna reaktywność układu immunologicznego. Wiele czynników może zatem generować stan zapalny i syntezę autoprzeciwciał; jednak zdrowy styl życia może ograniczyć epizody zaostrzenia choroby. 

hashi.jpg

Leczenie Hashimoto polega na stosowaniu syntetycznych hormonów tarczycy, które przyjmowane są doustnie w dawkach ustalanych indywidualnie. Ale farmakoterapia to nie wszystko – niezbędna jest odpowiednia dieta. Żywienie w Hashimoto ma na celu redukcję masy ciała – ale nie tylko. Dzięki odpowiedniej diecie można uzupełnić leczenie hormonalne i poprawić stan zdrowia. Oczywiście już sama redukcja tkanki tłuszczowej przyczynia się do zoptymalizowania poziomu glukozy we krwi i ograniczenia insulinooporności – zaburzenia te często towarzyszą niedoczynności tarczycy. Ale właściwa dieta przy niedoczynności tarczycy to także ograniczenie stanu zapalnego, a zatem syntezy autoprzeciwciał. Ponadto dieta może sprzyjać syntezie hormonów tarczycy, dostarczając optymalnych ilości jodu, selenu czy aminokwasów. Ważne jest także zapobieganie powikłaniom choroby Hashimoto, takim jak zaburzenia kardiologiczne, depresja czy nowotwory tarczycy. 

Co jeść w Hashimoto? Dietetyk prawdę Ci powie…

Osoby chore na Hashimoto bardzo często w gabinecie lekarskim otrzymują jedynie ogólne zalecenia żywieniowe, po czym wracają do domu… i zaczynają edukować się na własną rękę, głównie korzystając z Internetu. Nietrudno się domyślić, że skutki takiego samodzielnego komponowania diety bywają opłakane. Dlatego po usłyszeniu diagnozy: „choroba Hashimoto” warto niezwłocznie udać się do dietetyka. Specjalista przeanalizuje wyniki badań i ułoży indywidualny jadłospis, uwzględniający najważniejsze założenia diety w Hashimoto.

Coraz częściej odchodzi się od diet węglowodanowych, zalecając zwiększanie podaży tłuszczów i umiarkowaną podaż białka. Poza prawidłowymi proporcjami makroskładników należy zwrócić uwagę na witaminy, minerały, antyoksydanty. Podaż jodu w diecie oraz jego ewentualna suplementacja są kwestią mocno indywidualną, podobnie jak suplementacja selenu. Warto ponadto zwrócić uwagę na spożywanie glutenu czy laktozy – w razie nietolerancji tych składników może dojść do zaostrzenia stanu zapalnego oraz ograniczenia przyswajalności stosowanych leków hormonalnych.

hashimoto.png

To wszystko są zalecenia ogólne, a rolą dietetyka jest skomponowaniu w oparcie o nie indywidualnego jadłospisu. Jeśli zatem cierpisz na Hashimoto – nie zwlekaj z konsultacją dietetyczną. To najważniejsze, co możesz zrobić dla własnego zdrowia.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE