Czym są pułapki metabolizmu?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Odchudzanie i diety / Porady

Czym są pułapki metabolizmu?

Wydawałoby się, że główną przyczyną tycia jest wysokokaloryczne i niezdrowe jedzenie czy brak ruchu. Coraz częściej jednak spotyka się osoby, które trzymają dietę i ćwiczą, lecz rezultaty nie są widoczne w pożądanym stopniu.

Być może jest to kwestia „wpadania” w tak zwane pułapki metabolizmu. Czym są i jak ich unikać?

 

Pułapka głodu i stresu

Współczesny pęd życia, praca do późnego popołudnia i masa obowiązków na głowie powoduje, że na aktywność fizyczną mamy coraz mniej czasu. Formą relaksu staje się czytanie książek czy sesja przed telewizorem aniżeli rower, bieganie czy basen. Skutkuje to obniżającym się zapotrzebowaniem organizmu na energię, przy paradoksalnie większej ochocie na jedzenie. W efekcie, jemy dużo więcej niż potrzebujemy, szczególnie żywności wysokoenergetycznej. Z tym wiąże się również pojęcie pułapki stresu, podczas którego zostaje zwiększone zużycie energii, co wywołuje uczucie głodu. Jednocześnie obserwujemy spowolnioną przemianę materii, która przyczynia się do nadwagi.

 

Pułapka przeżycia

Pojęcie pułapki przeżycia często można spotkać wśród argumentów zaprzeczających głodówkom. Organizm, który otrzymuje mniej energii niż zużywa, stara się dopasować do sytuacji zmniejszając rezerwy cukru, białek i tłuszczów. Aby nadal tracić na wadze trzeba było jeść mniej. Pogarszające się samopoczucie mobilizuje jednak do porzucenia diety, a powrót do normalnego trybu jedzenia skutkuje wzrostem wagi.

 

Pułapka smakowa

Ten rodzaj pułapki dotyczy cukru i odczuwania smaku słodkiego. Słodziki stają się częstym wyborem, stosowanym jako zamiennik cukru przy niemal identycznej przyjemności smakowej. Obecność smaku słodkiego w ustach stymuluje mózg do wydzielania insuliny, która ma za zasadnie obniżyć to stężenie. Mózg wpada jednak w słodzikową pułapkę, ponieważ brak rzeczywistego cukru ze słodzika motywuje rozkładanie cukru obecnego już we krwi. Spadające stężenie glukozy powoduje wzrost uczucia głodu i sięgniecie po coś do jedzenia.

Jak widać, niekorzystna sylwetka nie zawsze jest wynikiem tego, co mamy na talerzu. Problemy z utrzymaniem właściwej wagi mogą być efektem wpadania w opisane pułapki, które są wynikiem słabości psychicznej, nie fizycznej. Aby z powodzeniem przebrnąć przez dietę odchudzającą należy słuchać własnego organizmu i jeść zbilansowane posiłki w odpowiednich porcjach.

 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.08/5 (23 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

d
d
d
d
d

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Czym są pułapki metabolizmu?: