Czym są pułapki metabolizmu?

Czym są pułapki metabolizmu?

Być może jest to kwestia „wpadania” w tak zwane pułapki metabolizmu. Czym są i jak ich unikać?

Pułapka głodu i stresu

Współczesny pęd życia, praca do późnego popołudnia i masa obowiązków na głowie powoduje, że na aktywność fizyczną mamy coraz mniej czasu. Formą relaksu staje się czytanie książek czy sesja przed telewizorem aniżeli rower, bieganie czy basen. Skutkuje to obniżającym się zapotrzebowaniem organizmu na energię, przy paradoksalnie większej ochocie na jedzenie. W efekcie, jemy dużo więcej niż potrzebujemy, szczególnie żywności wysokoenergetycznej. Z tym wiąże się również pojęcie pułapki stresu, podczas którego zostaje zwiększone zużycie energii, co wywołuje uczucie głodu. Jednocześnie obserwujemy spowolnioną przemianę materii, która przyczynia się do nadwagi.

Pułapka przeżycia

Pojęcie pułapki przeżycia często można spotkać wśród argumentów zaprzeczających głodówkom. Organizm, który otrzymuje mniej energii niż zużywa, stara się dopasować do sytuacji zmniejszając rezerwy cukru, białek i tłuszczów. Aby nadal tracić na wadze trzeba było jeść mniej. Pogarszające się samopoczucie mobilizuje jednak do porzucenia diety, a powrót do normalnego trybu jedzenia skutkuje wzrostem wagi.

Pułapka smakowa

Ten rodzaj pułapki dotyczy cukru i odczuwania smaku słodkiego. Słodziki stają się częstym wyborem, stosowanym jako zamiennik cukru przy niemal identycznej przyjemności smakowej. Obecność smaku słodkiego w ustach stymuluje mózg do wydzielania insuliny, która ma za zasadnie obniżyć to stężenie. Mózg wpada jednak w słodzikową pułapkę, ponieważ brak rzeczywistego cukru ze słodzika motywuje rozkładanie cukru obecnego już we krwi. Spadające stężenie glukozy powoduje wzrost uczucia głodu i sięgniecie po coś do jedzenia.

Jak widać, niekorzystna sylwetka nie zawsze jest wynikiem tego, co mamy na talerzu. Problemy z utrzymaniem właściwej wagi mogą być efektem wpadania w opisane pułapki, które są wynikiem słabości psychicznej, nie fizycznej. Aby z powodzeniem przebrnąć przez dietę odchudzającą należy słuchać własnego organizmu i jeść zbilansowane posiłki w odpowiednich porcjach.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Efekt Jo-jo: jak z nim wygrać?
Własny Plan żywienia: jak go sobie ułożyć?
Jedzenie W Restauracji: jak nie przytyć?
Odpowiednie Odchudzanie: Poznaj najczęstsze błędy
Nadmiar Wody W Organizmie: jak się go pozbyć?
Jak Przyspieszyć Metabolizm?: Dieta regulująca metabolizm