Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka - informacje

Marta Korzeniowska

  Autor:
Opublikowane w Odchudzanie i diety / Dieta 5 czynników (H. Pasternaka)

Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka - informacje

To jedna z nowszych diet, którą stosuje wiele gwiazd Hollywood, m.in. Halle Berry, Mandy Moore i Natalie Portman. Dowiedz się więcej o tym rewolucyjnym programie żywieniowym opartym na cyfrze 5.

Co to za dieta?
Dieta 5 czynników (‘5 Factors Diet’) to plan żywienia i treningu skonstruowany przez pochodzącego z Kanady trenera personalnego gwiazd – Harleya Pasternaka. Program wymyślił on po to, aby ułatwić swoim klientom proces szybkiego tracenia na wadze, który będzie się odbywał w zdrowy i niepochłaniający wiele czasu sposób.

Założenia diety
Jak sama nazwa wskazuje, plan żywienia i treningu opiera się na cyfrze 5. I tak:


Trwa 5 tygodni
Autor diety przekonuje, że, trzymając się jej założeń, w tym czasie powinniśmy stracić na wadze nawet do 7 kg i to w najtrudniejszych do wymodelowania partiach ciała – szczególnie w udach i pośladkach (dlatego ta dieta jest dedykowana szczególnie kobietom o typie figury Gruszka, o której szerzej przeczytasz TUTAJ). Według zwolenników diety, jako, że jest ona  zdrowa, po 5-tygodniowej fazie programu, jego założenia można stosować jako plan żywienia i treningu przez całe życie.

Jesz 5 posiłków dziennie
Konkretnie trzy główne posiłki i dwie mniejsze przekąski, pamiętając jednak o tym, że najistotniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, które musi dać nam siłę na cały dzień. Obiad i kolację jedz raczej wcześnie, aby nie objadać się na noc. Jako ostatni posiłek przed snem świetnie sprawdzi się chude białko, które na dodatek zapewni Ci zdrowy i smaczny sen. W ramach dwóch przekąsek, możesz przegryzać warzywa, owoce lub pić przygotowane z nich, pyszne koktajle. Jedzenie pięciu posiłków ma zmniejszyć ryzyko napadów wilczego głodu. Wartość odżywcza wszystkich posiłków powinna wynosić ok. 1400 kcal.

Posiłki komponujesz z 5 grup produktów
W każdym posiłku powinny się znaleźć produkty zawierające:

błonnik,

zdrowe tłuszcze,

węglowodany (o niskim indeksie glikemicznym),

chude białko,

napój bez dodatku cukru.

Obok kategorii odżywczej, do jakiej zaliczamy dany produkt, ważne jest także to, aby wybierać te pokarmy, które mają niski indeks glikemiczny. Autor diety przekonuje także, że przygotowanie takich posiłków zajmuje, a jakże, zaledwie 5 minut.


Oszukujesz przez 5 dni
To chyba najprzyjemniejszy z pięciu czynników diety. Autor, zakładając, że restrykcyjne przestrzeganie zasad może doprowadzić do zaprzestania diety, „pozwala” na małe od niej odstępstwa, jednak oczywiście w granicach rozsądku. Możemy więc zaplanować sobie jeden dzień w każdym tygodniu, gdy zjemy kawałek ulubionego ciasta lub lody czekoladowe, ważne jednak, by nie przesadzić i nie spałaszować np. całego tortu, który zniweczy trudy odchudzania z całego tygodnia.

Ćwiczysz 5x5minut dziennie
Pasternak zakłada, że jego plan żywieniowy, połączony z powtarzanym przez 5 dni w tygodniu treningiem, przyniesie wymarzony rezultat. Cały trening nie jest trudny, można wykonywać go samodzielnie w domu – opiera się na przysiadach, podskokach, czy brzuszkach. Do jego wykonania potrzebne są jedynie sportowy stój i hantle. W bardziej zaawansowanych wersjach treningu, możemy też dołączyć step i piłkę.  

Zalety diety
Spektakularne metamorfozy gwiazd Hollywood udowadniają, że dieta jest bardzo skuteczna. Trzeba również przyznać, że program Pasternaka nie jest zbyt trudny w stosowaniu – nie trzeba dokładnie wyliczać kalorii, czy jeść wyznaczonych z góry produktów.

Wady diety
Stosunkowo niska kaloryczność diety może być kłopotliwa, szczególnie dla osób, które żyją „na pełnych obrotach”. Problematyczny może się dla niektórych okazać także systematyczny trening, który jest jedną z podstaw sukcesu programu.Przepisy i trening w ramach diety 5 czynników znajdziesz w osobnych artykułach.  

 

Uwaga!Organizm każdego z nas jest inny i inaczej reaguje na diety. Przed zastosowaniem każdego programu żywieniowego, także i tego, skonsultuj się z lekarzem, który stwierdzi, czy zaprezentowany powyżej plan dietetyczny jest dla Ciebie odpowiedni.


 

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.72/5 (15 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

d
d
d
d
d

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka - informacje :