15 domowych sposobów na kuchenne problemy

Ania Trzonek

  Autor:
Opublikowane w Kuchnia

15 domowych sposobów na kuchenne problemy

Pękające jajka, przesolona zupa, kipiące mleko... Przedstawiamy praktyczne rozwiązania, które sprawdzą się w każdej kuchni!

Najlepszym źródłem ratunku, kiedy w kuchni coś idzie nie tak, są zawsze domowe sposoby naszych mam i babć. Oto 15 sprawdzonych rozwiązań kuchennych frustracji:

1 Gotowanie jajek
Aby w czasie gotowania jajka nie pękły i nie wylało się z nich białko, dodaj do wody 2-3 łyżeczki soli. Nawet, jeśli skorupka pęknie, białko powinno pozostać w środku.

2 Sprawdzanie świeżości jajek
Aby sprawdzić świeżość jajek bez rozbijania, włóż je do wyższej szklanki z dwiema łyżkami soli. Jeśli jajko wypłynie na powierzchnię, to znaczy, że jest nieświeże.

3 Ciemniejące owoce i grzyby
Przygotowujesz deser z bananami albo sałatkę z grzybami, którą będziesz podawać dopiero za kilka godzin? Jeśli nie chcesz, żeby owoce lub grzyby ściemniały do tej pory, skrop je niedużą ilością soku z cytryny.

4 Ratunek dla przesolonej zupy
Nawet najlepszym amatorom gotowania zdarza się od czasu do czasu coś przesolić. Jeśli przytrafi nam się to w czasie robienia zupy, nie oznacza to, że cała nasza praca poszła na marne! Wystarczy obrać i umyć 1-2 surowe ziemniaki (w zależności od ilości zupy i stopnia przesolenia) i wrzucić je do gotującej się zupy.

5 Uciekające mleko
Mleko ma tę właściwość, że zaczyna się gotować akurat w tym momencie, w którym odwracamy wzrok albo wychodzimy z kuchni. Aby wygrać z kipiącym mlekiem, wystarczy nasmarować wewnętrzne brzegi garnka masłem lub margaryną.

6 Zabielanie zupy
Nie ma nic lepszego od zabielonej śmietaną pomidorówki, prawda? Aby śmietana nie zważyła się w zupie, nie dolewaj jej bezpośrednio do garnka – zamiast tego, do niedużego garnuszka wlej łyżkę śmietany i chochelkę ciepłej zupy, wymieszaj dokładnie, dolej kolejną chochelkę i powtarzaj te czynności, aż śmietana zacznie się rozprowadzać bez pozostawiania grudek. Przelej zawartość garnuszka do garnka z zupą i wymieszaj. Tak zrób z całą śmietaną.
Wybieraj też śmietanę specjalnie przeznaczoną do zup i sosów – jest rzadsza i tym samym łatwiej ją wymieszać z zupą.

7 Krojenie cebuli
Ileż to łez już wylaliśmy nad tymi warzywami! Aby to się więcej nie powtórzyło, przed przystąpieniem do krojenia zanurz nóż w wodzie. Powtarzaj to co jakiś czas w trakcie krojenia.
Innym sposobem jest schłodzenie cebuli w zamrażalniku (ale nie dłuższe, niż 15-20 minut) lub włożenie jej przed krojeniem na kilka minut do zimnej wody.

8 Krojenie miękkich ciast
Włóż nóż do ciepłej wody i dopiero wtedy przystąp do krojenia miękkich czy wilgotnych ciast – to zdecydowanie ułatwi pracę.

9 Pryskający tłuszcz
Aby tłuszcz nie pryskał, brudząc nam całą kuchenkę, a przy okazji zapewniając nam niezbyt przyjemne oparzenia, należy dodać do niego szczyptę soli.

10 Wilgotna sól
Aby uratować wilgotną sól, włóż do solniczki kilka ziarenek ryżu.

11 Sposób na szkodniki
Jeśli w Twojej szafce z produktami spożywczymi (mąka, bułka tarta) lubią gnieździć się robaki, wstaw do niej miseczkę z  mieszanką aromatycznych ziołowych przypraw. To powinno trzymać je z daleka od jedzenia.

12 Obieranie ogórka
Aby uniknąć gorzkiego smaku ogórka, obieraj go od jasnej do ciemnej strony.

13 Kolorowe warzywa
Do zielonych warzyw, jak np. brokuły, w czasie gotowania dodaj szczyptę cukru. Nie zmieni on ich smaku, a zapewni ładny, intensywny kolor.

14 Ubijanie piany
Tymczasem szczypta soli dodana do białka znacznie ułatwi ubijanie go na pianę.

15 Pozbywanie się zapachu
A kiedy po dniu gotowania nie możesz pozbyć się zapachu cebuli czy czosnku z rąk, umyj je w soku  z cytryny lub w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego, a następnie spłucz chłodną wodą.


A może Wy macie swoje sprawdzone kuchenne sposoby? Jeśli tak – koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.48/5 (11 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
15 domowych sposobów na kuchenne problemy: