Jak dbać o patelnię teflonową?

Ania Trzonek

  Autor:
Opublikowane w Kuchnia / Sprzęt kuchenny

Jak dbać o patelnię teflonową?

Dobra patelnia może nam służyć nawet przez wiele lat. Sprawdź, jak obchodzić się z patelnią teflonową, żeby nie zmarnować tego wartościowego sprzętu już na początku użytkowania.

Porządna patelnia teflonowa może okazać się dla nas sporym wydatkiem, jeśli jednak odpowiednio o nią zadbamy, przez długi czas nie będziemy musieli myśleć o jej wymianie. O czym należy szczególnie pamiętać?

1 Każdą nową patelnię teflonową należy umyć, wysuszyć i natrzeć jej wewnętrzną część niedużą ilością oleju.

2 Nie myj patelni zaraz po użyciu. Po zdjęciu jej z kuchenki odstaw ją na chwilę do wystygnięcia – mycie gorącej patelni może ją odkształcić. Najważniejsze: nigdy nie wkładaj ciepłej patelni do zimnej wody.

3 W czasie przygotowywania jedzenia na patelni nie korzystaj z metalowych lub ostrych sztućców i innych przyrządów do gotowania, które mogą porysować teflon. Wybieraj sztućce drewniane, plastikowe lub silikonowe.

4 Nie myj patelni ostrymi myjkami i zmywakami. Najlepsza do czyszczenia patelni teflonowych jest miękka strona gąbki. Patelni teflonowych nie szorujemy i nie skrobiemy – w przypadku większych zabrudzeń należy zalać na chwilę patelnię ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, po czym zmyć ją gąbką.

5 Do mycia patelni używaj ciepłej wody i delikatnych płynów do mycia. Unikaj silnych detergentów.

6 Staraj się myć patelnię ręcznie i unikaj mycia w zmywarce.

7 Po każdym myciu osusz dokładnie patelnię delikatną ścierką.

8 Raz na jakiś czas przetrzyj wewnętrzną część patelni ręcznikiem papierowym nasączonym olejem spożywczym.

9 Zwróć uwagę na to, gdzie przechowujesz patelnię, kiedy jej nie używasz. Pamiętaj, by nie stawiać w niej garnków lub naczyń, które mogłyby ją porysować.

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3/5 (3 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Jak dbać o patelnię teflonową?:
Większość z nas ma teraz patelnie teflonowe, ale rzeczywiście nie każdy potrafi o nią dbać. Ja osobiście w większości stosuje się do rad podanych w artykule i swoją patelnię mam już prawie 2 lata bez żadnej rysy. Często robię naleśniki, zresztą jest to patelnia przeznaczona głównie do tego http://www.kreocen.pl/produkt/STALGAST-Patelnia-aluteflonowa-do-nalesnikow-d-26-cm-032261-18_503_1087560.html Nic nie przywiera, nie przypala się, dlatego prawidłowe dbanie o ten sprzęt jest konieczne. Pozdrawiam